По време на общата пресконференция с президента Росен Плевнелиев германският държавен глава Йоахим Гаук обърна внимание, че на изток от Европа има „непредвидими заплахи”, така че ролята на НАТО е още по-важна.
Организацията трябва да е бдителна не само в Източна Европа, но и в други проблемни райони.
Недобронамерени са коментарите на тези, които смятат, че Германия се стреми към доминираща роля в Европа, заяви ясно Гаук. Гостуването при президента Плевнелиев германският му колега нарече „посещение при приятели” и допълни, че двамата имат добри лични взаимоотношения, които се базират на взаимно доверие.
Йоахим Гаук коментира радостта си, когато е научил за прогреса на страната ни, но допълни, че ЕС следи внимателно процесите у нас и е готов на разговори за укрепване ролята на институциите и правосъдието. Граничният режим, изграден в България, отговаря на всички европейски изисквания и се очаква прогрес в структурите на правовата държава, конкретизира германецът.
В исторически план Гаук припомни, че преодоляването на нацизма е помогнало на Германия в превъзмогването и на комунизма.
Процесът на преосмисляне и преодоляване на миналото е оздравителен
Съществувало е поколение, което сякаш не е искало да си спомня за нацизма, но този безценен опит е помогнал за обединението на Германия и преодоляването на последиците от комунистизма.
Росен Плевнелиев изложи позицията си по забавеното отваряне на досиетата на тайните служби, както и идеята му за музей, който да се превърне в център на дебати по осмисляне на миналото. Президентът оцени направеното в страната ни и обобщи, че все пак се намираме по-напред от други държави в региона като Сърбия, Словения и Хърватска, използвайки за база изследвания на фондация „Конрад Аденауер”.
Германският президент коментира предстоящия във Великобритания референдум и каза, че той е следен с особена загриженост от обществото, защото и германците, и българите са убедени европейци, чиито надежди и очаквания са подобно допитване да не доведе до аналогични въпроси и в другите държави от Европейския съюз. Заинтересованите от добруването на Европа трябва да положат по-големи усилия, особено в страните с популистични и антиевропейски настроения, препоръча Гаук.
Президентът Плевнелиев допълни, че без Великобритания Европейският съюз няма да е същият, а той е и единствената формула за мир в Европа. Това е била и целта на създаването му, а след това се появяват идеите за общ пазар и общи правила.
Програмата на тридневното посещение на германския държавен глава предвижда за следобеда на 23 юни съвместно откриване на българо-германски бизнес-форум, след което двамата президенти ще посетят Рилския манастир. За 24 юни е насрочена дискусията „Уроците на миналото. Паметта за комунизма. Осмислянето на тоталитарните режими”, която ще се проведе в Централния военен клуб. За по-късните чаове в петък е плаувано посещение в завода на фирма „Аурубис” в Пирдоп.
Хорст Кьолер е бил последният германски президент, посетил страната ни, през 2007 г.