На съвместна пресконференция АБВ, Народен съюз и Гергьовден обявиха, че създават политически и парламентарен съвет между трите формации. Председателят на УС и ГС на Народен съюз Светлин Тачев анонсира целите:
„Целта на днешната пресконференция е да представим политически и правен съвет, който ще формира политики и подготвя законодателни инициативи и контрол на изпълнителната власт” и допълни, че „основните сфери ще бъдат борба с корупцията, съдебната реформа, социална политика и демографско развитие и външна политика и национална сигурност”, а съветът ще се опита да контролира действията на изпълнителната власт, ще организира различни дебати по важни теми за обществото. Отделните политичеки сили в съвета ще изтеглят и преразгледат всяка от внесените законодателни инициативи и ще ги преработят, за да паснат на политиката му. Заместник председателят на ПП АБВ Румен Петков допълни, че „говорим за създаването на политически и парламентарен съвет между АБВ, Народен съюз и Гергьовден”, а надеждите са до края на седмицата окончателният формат на съвета да бъде избистрен.
Няма да се създава коалиция между тези партии и затова „неслучайно говорим за съвет”, уточни Петков. Идентичността на отделните партии ще бъде запазена, но стремежът е да се създаде алтернатива на властта, каквато в момента липсва. Форматът на съвета е отворен и няма да се изчерпва с тези три политически сили, а амбицията е да бъде надхвърлен парламентаризмът на по-сериозните теми и да бъдат продължени президентските дебати, стана ясно от думите му.
Светлин Тачев от своя страна коментира наближаващата президентска кампания и изрази несъгласието си с изкарването в последния момент на дадена кандидатура, докато в рамките на един месец самата кампания ще приключи.
На пресконференцията бе даден отчет и за досегашната дейност на партиите, участващи в съвета. В сектор „Съдебна реформа” съветът е внесъл над 50 промени в закони, свързани с административното правосъдие и осигуряването на бърз и справедлив съдебен процес. Внесени са и няколко поправки в Наказателния кодекс, които се отнасят до предотвратяването на контрабандата и злоупотребата при търговията с горива и метали.
Не бяха подминати и въпросите в сектор „Енергетика”. Румен Петков призова обществото да получи отговори на въпроса имало ли е и с какъв мандат български делегации в Китай и Япония и дали са водили преговори за изграждането на нова ядрена мощност с „Уестингхаус” и японска компания, както и водени ли са преговори с японска компания за подмяна на турбина на ТЕЦ „Марица изток 2” на десетократно по-висока цена, много преди края на срока на експлоатация на настоящото съоръжение.
Хората трябва да са информирани и за изтегления зад гърба на народа и Народното събрание милиарден кредит с лихва от 6,5%, а Българския енергиен холдинг го прехвърля за изплащане на Националната електрическа компания, като е предвидена и лихва от допълнителни 2,5% за организация, кои са кредитодателите, предвижда ли се тегленето на облигации и при каква технология. Защо КЕВР обявява своето намерение да замрази ценообразуването на електроенергията за следващ период от време, бяха само част от въпросите, зададени на пресконференцията на съвета.