Валутни курсове за 26.04.2024
Щатски долар (1 USD) 1.73451 лв
Евро (1 EUR) 1.95583 лв
Британски Паунд (1 GBP) 2.18358 лв
Швейцарски франк (1 CHF) 1.84078 лв
Начало / Криминални / 39% от мениджърите смятат подкупите и корупцията за широко разпространени

39% от мениджърите смятат подкупите и корупцията за широко разпространени

Четиринайсето глобално проучване на тема „Корпоративни промени, персонална отговорност” показва, че за 39% от мениджърите подкупите и корупцията са широко разпространени, а половината от тях са склонни да оправдаят неетично поведение за постигане на определен финансов резултат.

За първи път проучването се прави и на територията на България, а за значителна част от ръководните кадри на мениджърски позиции неподходящото поведение и не съвсем лоялна практика са оправдани в условия на криза.

Като най-сериозни проблеми у нас се определят корупцията, измамите и корпоративните злоупотреби.

Важно условие за излизане от този омагьосан кръг е да бъде намерен правилният тон на върха на структурата и да се практикува спазване на правилата, базирано на ясна ценностна система. За повече от половината мениджъри работата на регулаторните органи е неефективна, макар те да създават впечатление, че искат да преследват и борят корупцията, което в крайна сметка не води до ефективни присъди. Резултат на това е липса на доверие в системите за борба с корупция във всички региони, обхванати от проучването.

В различните държави от Източна Европа натискът на институциите, които трябва да се борят с корупцията, върху нея, е с различна сила.

КорупцияВ Румъния и Полша правоприлагащите органи се отличават с по-голяма активност. България също се стреми да поеме в правилната посока, още повече е и член на Европейския съюз, но за целта трябва да продължи с промените в законодателството. Да се санкционират случаите на злоупотреби и да се потърси отговорност от виновните, а добрите практики в корпоративното управление да бъдат насърчени, са част от следващите стъпки. А бъдещата бизнес среда може да стане дори по-проблемна с повишената несигурност в политическо отношение и бурните икономически процеси. Те могат да дадат тласък на корупционни практики, но регулаторното правоприлагане трябва да ги стопира независимо от разходите, свързани с него. Тези превантивни действия трябва да бъдат съобразени с нормативната уредба и ще доведат до устойчив растеж на бизнеса.

Принудителни действия срещу ръководството на компаниите се смята от 83% от мениджърите като ефективна мярка срещу корупцията. Компаниите са заинтересовани да намалят риска от нерегламентирани практики в условията на повишаващата се опасност от кибератаки, разрастване на терористичната дейност и начините й на финансиране и офшорните злоупотреби. Мениджърите биха подкрепили увеличената прозрачност, която да покаже кои са действителните собственици на определен бизнес.

За България това се оказва от особена важност и 100% от анкетираните го подкрепят.
В началото на годината бе приет Закон за счетоводството, който ще помогне в борбата със сивата икономика и измамите, а с това страната ни ще даде своя принос и ще поеме ангажимент да се справи с проблема, още повече тя е и част от Конвенцията за борба с подкупването на чужди длъжностни лица в международните търговски сделки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Законът премахва споделената отговорност към съдържанието на публикуваната финансова информация от компаниите, а я прехвърля изцяло на ръководителя.

Индивидуалното преследване е един от най-ефективните начини за борба с корпоративното неправомерно поведение и това е най-разпространената практика в САЩ. За 22% от българите и другите източноевропейци лоялността към колегите се явява спирачка да докладват измама или друг вид корупционна практика, а за 24% лоялността към компанията ще им попречи за това. Растежа на приходите не се възпрепятства от доброто равнище на нормативната уредба, която дори го стимулира. Доказателство е и мнението на анкетираните, които смятат печелившите бизнес практики за етични и затова се ползват от доверието на служителите си.

Виж също

Източник: Wikimedia/Иван Иванов

Пострадала при жестока катастрофа в Търновско е с опасност за живота

30-годишна жена от с. Батак е претърпяла катастрофа, при която е получила множество сериозни травми, …