Ако на 23 юни британците гласуват „ЗА“ напускането си от Европейския съюз, това ще даде зелена светлина за действие на враговете на Запада, това пише в писмото на петима генерални секретари на НАТО. В текста, адресиран до „Телеграф“, лорд Питър Карингтън, Хавиер Солана, лорд Джордж Робъртсън, Яп де Хоп Схефер и Андерс Фог Расмусен, обясняват че отлъчването на Обединеното кралство от ЕС, би било тревожно за бъдещето на НАТО и Съюза, тъй като тяхната обща работа е от изключително значение за стабилността на света.
Бившите глави на НАТО, напомнят че Великобритания има ключова роля в санкционирането на Русия и Иран. Според тях, ако поданиците на кралицата напуснат, НАТО ще бъде подкопан, което ще доведе до отслабването му точно в момента, когато трябва да се изправят срещу реална заплаха, съществуваща на дневен ред. „Като бивши генерални секретари на НАТО ние следим внимателно и с растяща тревога дебатите за ЕС във Великобритания. Поради диапазона и размерите на предизвикателствата към мира и сигурността, пред които колективно сме изправени, евроатлантическата общност се нуждае от действено и ангажирано Обединено кралство„, се казва още в писмото.
Настоящият генерален секретар Йенс Столтенберг, също не остана безучастен: „Мога да кажа какво е важно за НАТО. Силна Великобритания в Европа е полезна за нашата сигурност, тя е полезна за НАТО и аз приветстват това. За нашата сигурност и за НАТО е лошо, ако Европа е фрагментирана“
Евентуалното напускане на Острова би довело до нарушения в световната икономика, която и без това е несигурна, се казва в доклада на Г-20. Според тях финансовите проблеми, ще са само началото на редица други, например миграционната криза, геополитически конфликти и тероризмът.
Действията на Великобритания са своеобразен катализатор за отприщилото се обществено негодувание срещу Европейския съюз и в други осем страни членки. След проведено проучване в Белгия, Италия, Франция, Германия, Испания, Полша и Унгария, стана ясно, че анкетираните искат и в техните страни да бъде проведен референдум по модел на Кралството. Най-много италианците желаят отделянето от ЕС, 48%, долната граница по въпроса е отчетена в Полша, където само 22% от анкетираните биха гласували ЗА напускането на държавата им. Данните сочат, че 49% от респондентите, извън територията на Великобритания, смятат че вотът на 23 юни ще бъде с негативни последици за ЕС, като сравнение може да се даде, че 35% от британците са на същото мнение. Почти половината от анкетираните смятат, че ако Кралството не остане в Съюза, със сигурност ще има и други държави, които ще последват нейния пример.