Eвропейската комисия внася предложение за отмяна на визовия режим за турски граждани, които пътуват в държави от Европайския съюз. С това си действие ЕС изпълнява една от договорките, която има с Турция за решаване на проблема с бежанската вълна, която заля Западна Европа през последните месеци. Като в замяна разрешението за свободно пътуване, от Анкара обещаха да приемат всички емигранти достигнали до Гърция без документи.
Турският Държавен вестник („Ресми газет“) публикува информация, че южната ни съседка е приела закон за премахване на шенгенските визи. В официалният текст изрично е посочено, че решението ще влезе в сила „в действителност влиза в сила в момента, в който ЕС отмени визите за граждани на Турция”. По този начин, Турция е подготвила необходимата законова мярка за отмяна на визите предварително, което до голяма степен е ключово действие за отношенията със Съюза и процесът на евроинтеграция, протичащ в нея.
На 4 май ЕК ще разгледа доклада за развитието на южната ни съседка, относно преговорите за премахването на шенгенските визи. В случай на одобрение от страна на ЕС, от 30 юни турските граждани ще могат да пътуват свободно в останалите държави.
До 4 май Турция, трябва да изпълни 72-те условия,
които Европейският съюз и поставя, с цел предоставянето на безвизов режим. Едно от условията е промяна на вътрешната политика на страна и по-специално свобода на словото, равноправие между политическите партии, справедлив съдебен процес и политически правомощия сред малцинствата.
Евродепутати изразяват своето притеснение по въпроса с премахването на визите. В този ход събитията изглеждат сякаш Анкара получава това право за „награда“, свързана с помощта с бежанците, а в същото време не покрива всички критерии, които ЕС има. Макар че, Турция е стратегически партньор за ЕС, не може да се подмине факта, че боевете между правителствените сили и бунтовниците от ПКК (наричани още терористи) в югоизточната част на страната продължават.
В доклада на Европейската комисия за 2015, Турция е посочена като страна с широкоразпространена корупция, държава с политизирана съдебна система, която нарушава свободата на словото. Въпреки негативните страни в доклада, от Анкара доказаха, че спазват обещанието си с подслоняване на сирийските бежанци, осигуряването на работни места, за хората от трудоспособната възраст и право на обучение на децата. Също така е посочено, че преминаването на имигранти от Иран, Пакистан и Афганистан, е ограничено.