Нова процедура по европейските програми дава перспектива пред младите предприемачи от догодина да получат нисколихвени заеми. 107 млн. лв. ще бъдат отпуснати от банки, микрофинансиращи институции и лизингови компании на желаещите да започнат собствен бизнес. Тази опция е приоритетна за общини, в които безработицата е голяма, уточни министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.
„Фонд мениджър на финансови инструменти в България” ЕАД ще контролира отпуснатите по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” средства. Той е известен още като Фонд на фондовете. Оперативните програми „Региони в растеж”, ”Иновации и конкурентноспособност”, „Околна среда” и социалното министерство подписаха споразумение с фонда през май.
Парите ще са адресирани към младежи до 29 години, които започват бизнес в общини с безработица над 25% по-висока от средната в страната.
„Имаме план още от началото на следващата година да започне раздаването на първите кредити. Това трябва да реши част от проблемите в регионите с висока безработица”, разкри Русинова и допълни, че програмата цели стимулиране на предприемачеството у младите хора от бедните общини.
Първата програма „конкурентноспособност” също е имала подобни амбиции и Европейският инвестиционен фонд тогава е подбрал банки, които да предоставят кредити с по-ниски лихви. Част от този ресурс ще бъде използван в сходни инициативи. По Инициатива за малки и средни предприятия, която се съфинансира от правителството, европейския бюджет чрез програма „Хоризонт 2020” и от Европейската инвестиционна банка и Европейския инвестиционен фонд ще бъдат налични 102 млн. лева от следващата година.
Над 400 малки и средни предприятия ще подобрят условията си на труд по процедура, която е част от програмата „Развитие на човешките ресурси”. Пак от следващата година в страната ни трябва да заработи схема с ваучери за гледачки и домашни помощници с цел връщане на хората към пазара на труда.
Русинова коментира, че това е нов модел за България и би имал ефект върху трайно безработните, но все още има какво да се изчисти по механизмите му.
Важна, но недостатъчно засегната до момента, тема според министъра е мобилността. Няколко схеми ще стимулират работодателите да търсят и наемат работна ръка от други населени места. Самите работници също ще бъдат насърчавани да търсят работа извън населеното място, в което живеят, защото на много места в тези региони единствен работодател е общината и за младите хора е трудно да се реализират, очерта обстановката Русинова.
Министърът ще разчита на синдикатите и работодателите, за да бъде сложен край на практиката за работа на минимални осигурителни доходи и доплащане на ръка, което би намалило тежестта на сивия сектор.
Въвеждането на еднодневни трудови договори в селското стопанство е добра крачка в това отношение, а и самата Европейска комисия, в последния си доклад за страната, е препоръчала на България да разшири тази практика и в други сфери на икономиката.