След изследване на ракообразни от дъното на Марианската падина, учените установиха, че най-опасните токсини са се натрупали в най-дълбоката точка на света.
Алан Джеймисън, учен от шотландски университет, каза: „Свикнали сме да мислим, че дълбоководните цепнатини са най-чистите кътчета на природата, недокоснати от човека. Крайно учудващо е, че там установихме толкова високи нива на замърсяване, каквито съществуват изобщо. Те са по-високи, отколкото в устието на двете най-замърсени реки в света – Ляохе и Чжуцзян”.
Екипът от учените проведоха експедиция по време, на която събраха образци на микроби и ракообразни от дъното на Марианската падина и проби от водата на 7-10 км под морското равнище на Кармадек, в близост до Нова Зеландия. След проведените редица анализи на дълбоководните обитатели и взетите водни проби, учените установиха изключително високи нива на токсини, които причиняват рак и безплодие – полихлорирани бифенили и полибромирани бифенили. Двете вещества са открити с най-висока концентрация в събраните екземпляри от Марианската падина.
Най-дълбокото място в земната кора се оказва с 15 пъти по-токсично от Кармадек, както и в пъти по-замърсено от най-мръсните води на сушата и брегове, по които има активна промишлена дейност. Джеймисън смята, че макар и да бъдат изхвърлени отпадъци в световния океан, те няма просто така да изчезнат, а все някога ще достигнат дъното, където до голяма степен ще застрашат съществуването на животинските и растителните видове, обитаващи дълбоките места.
Макар до скоро Марианската падина да се смяташе за едно от най-чистите кътчета на планетата, недокоснати от човек, сега това не е така. Наличието на опасните токсини по дъното на падината са доказателство, че човек може да навреди и на организмите намиращи се на – 10 994 метра.