Няма повод за притеснение от българите, които работят на Острова, успокоява българският еврокомисар Кристалина Георгиева и уточнява, че процесът на излизане на Великобритания от общността ще трае най-малко две години.
Няма непосредствена заплаха и за бюджета на европейския съюз, който е разчетен до 2020 г
Предстои да се изясни дали ще има промяна в председателството на ЕС от България, което трябва да стартира в началото на 2018-а година и е планирано за първите шест месеца на годината.
Дилемата сега пред Великобритания е дали да остане на вътрешния пазар за съюза, където ще плаща, или да се превърне в трета страна на пазара, за което обаче ще са нужни години преговори.
Като се тегли чертата, може да се окаже, че на Обединеното кралство ще му е по-скъпо извън ЕС и да ползва вътрешния пазар на съюза, както например Норвегия, която плаща по 107 евро на глава от населението, защото е извън общността, а на този етап цената за Великобритания в рамките на съюза е по 77 евро.
Георгиева смята, че до такъв резултат от вота се е стигнало, защото по-възрастното поколение на Острова не осъзнава предимствата от членството в съюза, а се е натрупало и разочарование от поредицата кризи след 2008 г.
Вината за това е на политиците, които не са успели на достъпен език да обяснят процесите и опасностите от външни заплахи, които обаче са валидни за всички страни, а не само за британците. Конфликтите и климатичните изменения са глобални проблеми, които се нуждаят от разрешение, а не от бягство от отговорност.
Очакванията сега са Великобритания да декларира, че ще напусне ЕС и тогава ще бъде сформирана комисия, която да води преговорите. Обединеното кралство ще е първата държава, която напуска общността и Георгиева изрази съжаление, че в нейно лице губим член на семейството и трябва ясно да си обясним причините за това.