Засилени мерки за сигурност навръх 19 май съпътстваха отбелязването на годишнината от възродителния процес в родопския град Джебел.
За първи път на едно място, но разделени, се оказаха активисти на ДПС и ДОСТ. Площадът стана арена на противопоставяне между новоизбрания председател Мустафа Карадайъ и предшественика му, Лютви Местан – председател на новата партия. Привърженици на ДПС пристигаха от цялата страна, като буквално заляха централния площад в Джебел.
Пътищата на двамата активисти се пресякоха през декември и в Могиляне, но тогава още не бяха ясни намеренията на отстранения лидер на ДПС.
Първи дойде Карадайъ, който бе бурно аплодиран от привържениците на ДПС.
По-късно Лютви Местан беше освиркан от същите хора.
Множеството се обърна с гръб към трибуната на площад „19-и май”, когато кметът на Джебел Бахри Юмер започна приветственото си слово, понеже той е приближен до Лютви Местан, макар преди да бе едно от лицата на ДПС.
Мустафа Карадайъ обяви, че „в ДПС няма място за предатели” и призова за незабавни предсрочни парламентарни избори, бяха поднесени цвета, а в небето – пуснати гълъби. „Без ДПС няма стабилност и сигурност в родината”, допълни председателят, а множеството отвърна със скандирания „ДПС!”, „Единство!”, „Свобода!”, „Много сме, силни сме!”
Лютви Местан, в компанията на турския посланик Сюлейман Гьокче, главния мюфтия Мустафа Хаджи, кметове и лидери на изселнически организации от Турция и Гърция, обяви, че случващото се е провокация и е много грозно на фона на събитието, заради което са се събрали всички.
Възродителния процес
На същата дата през 1989 г. погребение дава началото на мирна процесия с искане за връщане на рождените имена на покръстените турци. В резултат има пребити, арестувани и пратени без съд и присъда в лагера в Белене,който по това време е възобновил дейността си. След това започва принудително изселване и депортация. В отговор на призива на тогавашния държавен лидер Тодор Живков цивилни служители на небезизвестната Държавна сигурност тръгват по домовете и увещават хората да заминават за Турция, която изявява готовност да приеме напускащите. За дълъг период фото-студиата и паспортните служби работят извънредно, за да успеят с документите на „екскурзиантите”.
Така през годините честванията в Джебел се превръщат в трибуна на партийни страсти, но партиите вече са две и хората са разделени. В началото на май от ДПС поискаха кметът на Джебел да разреши възпоменателен митинг. Той не откликна на искането и наложи забрана. Намеси се Административният съд, който отмени забраната и ДПС получи зелена светлина да организира проявата си сред хората.