В съвремието, в което живеем терминът „криптиране“ става все по-използван.
Криптиране или т.н. осигуряване на абсолютната сигурност в кибер пространството, която основно включва поверителността и интегритета на преминалите през системата данни.
Запитвали ли сте се дали изписаните редове в чата могат да попаднат в нечии ръце?
Именно затова Messenger приложението на Facebook подготвя пълно криптиране на данните, регистрирани при чат-разговор. Британският „Гардиън“ съобщи, че докато напълно влезе в сила и достигне до всички потребители, криптирането ще е достъпно само за желаещите го потребители.
Системата ще се уповава на гарантираната сигурност на данните от устройство до устройство. Погледнато от практическа гледна точка, нито самата Facebook програма, нито някой разузнавателните агенции ще имат възможността да разполагат със съобщенията, които си разменят потребителите.
Всичката тази информация води до въпроса защо социалната мрежа ще направи функцията достъпна по желание?
Истината е, че цялостното криптиране ще възпрепятства на самите й системите за машинно обучение и развитие на изкуствен интелект. От Google създадоха нова приложение наречено Allo, което може да изпълнява същото.
С активиране на криптирането редица потребители в световен мащаб ще спят спокойно, тъй като дори достатъчно запознатите лица няма да успеят да пробият данните. На този етап от Facebook нямат коментар по въпроса.
Повечето хора са на мнение, че личната информация и кореспонденция на потребителите е строго конфиденциална и трябва да остане наистина такава. Затова изкуственият интелект не трябва да има достъп именно до тази кореспонденция.
Съществуват редица организации, които се грижат за сигурността на тези програми за криптиране. Една от тях е Open Crypto Audit Project – организация, която се грижи за тестовата част на програмите за криптиране. Директорът на OCAP заяви, че „Всезнаещият изкуствен интелект няма работа да слуша разговорите ми или да чете различни дискусии по лични теми“.