Британският премиер Дейвид Камерън, който подаде оставка след резултата от референдума за излизане от Европейския съюз, заяви, че страната му не трябва да обръща гръб на Европа и останалия свят, на път към изхода от общността.
Трябва да бъдат изяснени бъдещите отношения със страните от съюза, но това ще е приоритет на следващия премиер, подчерта Камерън.
Той прокламираше запазване на членството в ЕС за страната, но след негативния резултат от вота се появи в седалището на правителството на „Даунинг Стрийт” 10 и обяви оставката си.
До 2 септември ще се изясни кой ще е наследникът му на премиерския пост. Министър-председателят каза, че на този етап Великобритания няма да избързва и да подава молба за прекратяване на членството й, а резултатът от референдума за него не е най-добрият за страната. Въпреки това Камерън препоръча на парламента да не отменя решението на мнозинството британци, които поискаха да излязат от общността, защото то трябва да бъде уважено и приложено по подобаващ начин, добави той.
Гражданите на ЕС, които към момента живеят и работят на Острова, няма да усетят незабавни промени, но за британската икономика излизането от структурата на съюза няма да е като спокойно плаване, предупреди примиерът, но побърза да успокои, че финансовите институции имат плана и ресурса да издържат на изпитанието, което ще донесе Брекзит.
Великобритания да назначи нов еврокомисар на мястото на подалия оставка Джонатан Хил, защото страната има право на това като пълноправен, все още, член на ЕС, който плаща вноските си в съюза в пълния им размер. Мотивът на Хил да напусне бе разочарованието му от резултата на референдума и личното му усещане, че не може да остане на поста на еврокомисар по въпросите на финансовата стабилност и услугите, отговарящ за капиталовите пазари, все едно нищо не се е случило. Датата на официалното напускане на Хил е 15 юли, а функциите му в ресора ще бъдат поети от латвийския еврокомисар Валдис Домбровскис.