Публикуван отчет на дейността на финансовото разузнаване за 2015 г. показва, че агентите от ДАНС са засекли през миналата година пране на пари от ислямисти у нас и финансиране на терористични организации, в това число и „Ислямска държава”.
Паричните потоци минават през познатите системи за парични преводи и били насочени както за финансиране на тероризъм, така и прикрити от системата „хавала” – средновековна ислямска техника за финансиране, при която парите не се прехвърлят физически, а се внасят при брокер в една част на света, а се получават от друг брокер в друга част на света. Чести са случаите на съпричастност на български граждани към „Ислямска държава”, се казва в докладите. От агентите на ДАНС не останала скрита и друга схема – на финансиране на български трафиканти на хора.
Четирима българи са получили от системата за бързи парични преводи 15000 евро
След това превозвали с камиони хора до Западна Европа, но за транзит се ползвала точно определена страна, в която оставало 30% от финансирането. Не е уточнено коя е държавата и дали превозваните хора са бежанци или български граждани. Докладът посочва, че схемата е действала от 2008 до 2015 г. Миналата година българи бяха замесени в схема за прехвърляне на мигранти от Турция към Западна Европа, а в унгарски камион бяха открити задушени 42-ма суши.
Представителите на подземния свят у нас все по-често купуват имоти в чужбина, разкрива докладът, а парите за тях се прехвърлят през зони , където банковата тайна е неприкосновена. До следите на тези сделки е достигнато след запитване от партньорски служби. Все по-често постъпват и запитвания за финансово разузнаване на публично известни българи, замесени в бизнес и задължения в други страни, а финансирането на компаниите им е чрез преводи или от България, или от офшорни зони. Чрез наблюдение на сайтовете да онлайн хазарт агентите от ДАНС също се добират до сметки с престъпни пари.
През миналата година финансовото разузнаване е пресякло схеми с пране на пари за 1,3 млрд. лева след обработката на 720 сигнала.
Към прокуратурата пък са подадени едва 17 сигнала за злоупотреби в размер на 25 млн. лв. Дейността на финансовото разузнаване през миналата година е обхващала съмнителни превод ина стойност 4,5 млрд. лв.