Барак Обама се превърна в първия действащ президент на Щатите, който посети Хирошима след ядрената атака по време на Втората световна война.
Американският президент каза, че спомена за 6 август 1945 никога не трябва да избледнява, макар че той не може да се извини за американската атака – първата ядрена бомбардировка в света. По време на разговора си с двама от оцелелите, Обама призова света да се стремят към свят, без ядрени оръжия.
Най-малко 140 000 души са загинали в Хирошима и още 74 000 при второто нападение в Нагазаки, осъществило се три дни по-късно.
Барак Обама първо посети Мемориалния музей на мира в Хирошима, а след това в Мемориалния парк на мира, където бе придружен от министър председателя Шинцо Ейб, където пред вечния огън поднесоха венци.
В речта си Първият в САЩ каза: „Смъртта дойде от небето и светът бе променен, човечеството бе обладано от идеята да се самоунищожи.“.
След официалната си реч, Обама се срещна с двама оцелели след въздушното нападение – 79-годишният Шиджеаки Мори и Сюнао Тцубои на 91 години. „Президентът жестикулираше, сякаш щеше да ме прегърне, е ние се прегърнахме“, каза Мори. Президентът Обама, прегръщащ оцелял от ядрената атака е картина, която ще отеква дълго сред японското общество. Според анкетно проучване, болшинството от хората, приветстват визитата и повечето, изглежда, че не се интересуват от липсата на извинение. Символизмът е достатъчен. Управляващият на единствената страна, която някога е използвала атомно оръжие, поднася венец в града, превърнал се в паметник на опасността на ядрената епоха. Разбира се други биха се изказали, че докато речта му бе възвишено идеалистична, той напомни че управлява един от най-големите ядрени арсенали в света, за чиято модернизация одобри милиарди долари.
В САЩ много от хората вярват, че използването на ядрена бомба, на цената на опропастяването на хиляди човешки животи, е било правилно, защото по този начин Япония е била принудена да се предаде, което е довело и до края на войната. Според дъщерята на един от оцелелите „болката се предава през поколения“. В изявление през Асошиейтид Прес, 58-годишната Хан Джонг каза: „Това е всичко, което исках президентът Обама, да знае. Искам той да разбере нашето страдание.“. Сеики Сато, чийто баща осиротял след бомбата, каза през „Ню Йорк Тайм“: „Ние японците правихме ужасни, ужасни неща в цяла Азия. Това е вярно. И ние японците трябва да кажем, че съжаляваме, защото сме толкова засрамени, и не трябва да се извиняваме искрено на всички азиатски страни. Но пускането на атомна бомба е чисто зло.“.