Валутни курсове за 01.05.2024
Щатски долар (1 USD) 1.73451 лв
Евро (1 EUR) 1.95583 лв
Британски Паунд (1 GBP) 2.18358 лв
Швейцарски франк (1 CHF) 1.84078 лв
Начало / Здраве / 6 отровни вида змии има у нас, 2 са потенциално опасни за човека

6 отровни вида змии има у нас, 2 са потенциално опасни за човека

Лятото не е най-опасният сезон за среща със змии у нас, защото е горещо и те предпочитат да си търсят по-хладни места.

През пролетта, когато времето е по-неустойчиво и не толкова топло, те излизат по-често, защото са гладни след зимния период и стават по-агресивни.

От известните 18 вида змии у нас само 6 са отровни, а 2 представляват опасност за живота на човека – пепелянката и усойницата.

От българската наука е описана и каменарката, но няма сведения към момента тя да се намира на територията на страната, а няма и уловени екземпляри от нея.

Не се смята за голяма заплаха остромуцунестата усойница, защото почти е изчезнала, а котешката змия е слабоотровна, отровните й зъби са навътре в устата и човек трябва да бръкне в нея, за да бъде ухапан.

Водна змияДалеч от хората живее вдлъбнаточелият смок, при среща с тях той е агресивен, но и при него отровните зъби са навътре и почти е невъзможно да ухапе опасно.

В повечето случаи змиите, които хората виждат, са смоци, довлечени от пълноводието на реките и са обикновени водни змии или смокове мишкари. Те не се държат агресивно, дори да опитаме да ги хванем и пренесем. Най-често се срещат смокообразните змии и пепелянките.

Пепелянките живеят от морското равнище до около 1300 м. надморска височина, като се крие в запустели места.

Усойницата обитава надморска височина между 800 и 100 м., но може да се качва и до билата на над 2900 м.

Затова, когато ходят на планински преходи, туристите трябва да имат „едно наум” за среща с тези змии и да носят дълги панталони и високи обувки.

Трябва да се стъпва внимателно, а при бране на билки, боровинки и други растения първо да се разместват с тояга листата или храстите и тогава та се бърка надолу.

Като чуе шум, змията ще избяга, а ние трябва да сме предпазливи и къде сядаме за отдих при дълги преходи в планинските местности.

Смоците живеят до 1500 м. надморска височина

Най-важно е, ако се случи ефективно ухапване, да се запази спокойствие, защото при силни емоции сърцето бие по-бързо и така отровата се разнася за по-кратко време. През първите 5–10 минути от ухапването трябва да се изстиска без масажиране телесна течност и част от отровата през раничките от зъбите. Добре е всеки, който често ходи сред природата, да носи със себе си екстрактор за извличане на отрова от змии, защото при навременно използване ще спаси живота.

Когато се изстисква отровата, да не се правят допълнителни разрези между раните от зъбите, защото човек ще се нарани повече.

Не трябва да се използват турникети, както има погрешно разпространено мнение, а най-добре е пострадалият да се обездвижи и да се извика помощ от медицинско лице. Ако се налага придвижване, да се правят чести почивки, а натоварването да е слабо. Пострадалият крайник може да бъде фиксиран с летвички, както при счупване, трябва да се пият само чайове и вода, а алкохолът е забранен в такива случаи. Когато се стигне до болница, първо да се направи антиалергична инжекция, а след това и серум.

При всички случаи трябва да се знае, че змиите не търсят конфликт с човека, те предпочитат да се крият и само ако бъдат настъпани или раздразнени, предприемат агресия. Това е защитната им реакция, те не знаят, че могат да причинят смърт на човека, а той е виновен, че е нарушил границата на рисковата зона.

При ухапвания без инжектиране на отрова няма опасност за живота. Мястото трябва само да се дезинфекцира и да се направи студен компрес. В момента на ухапването змиите решават какво количество отрова да вкарат.

Виж също

Смог

Всеки трети инсулт е причинен от вдишването на замърсен въздух

Приемайки физически нечист въздух, организма предприема насилствено увеличение на кръвното налягане и затлъстяването Само за …