Валутни курсове за 29.04.2024
Щатски долар (1 USD) 1.73451 лв
Евро (1 EUR) 1.95583 лв
Британски Паунд (1 GBP) 2.18358 лв
Швейцарски франк (1 CHF) 1.84078 лв
Начало / Свят / Близък изток / 244 души от „Ислямска държава” са се завърнали във Франция през май

244 души от „Ислямска държава” са се завърнали във Франция през май

Увеличава се потокът от напускащи редиците на „Ислямска държава”. Това са предимно жители на западни държави и когато се приберат у дома, създават проблеми на службите за сигурност, които не знаят дали са искрени в намеренията си.

Групировката е в отстъпление от Ирак и Сирия, обект е на непрестанни бомбардировки от международната коалиция и не може да спре процеса на дезертиране от многобройните доброволци, които се присъединиха към нея преди две години, но сега я напускат в стремеж да се завърнат по родните места.

Страхът от постоянните бомбардировки, корупцията сред лидерите на групировката и най-вече разминаването на действителността с предварително изградената им представа подпомагат решението за завръщане.

Париж атакиНационалният координатор на френското разузнаване Дидие льо Бре казва, че получават съобщения от хора, чиито намерения са да се приберат, защото усещат, че краят е близо. Някои обаче биват убивани в опита им да избягат.

Службите внимават много, когато получат сигнал, че някой се е завърнал, защото не са сигурни дали той не е изпратен на смъртоносна мисия.

Патрик Калвар, ръководител на генералната дирекция на френското вътрешно разузнаване, обобщава, че само през май от иракско-сирийския регион са се прибрали 244 души.

Въпреки големия брой желаещи да избягат, те биват възпрепятствани от групировката, която започва да ги смята за изменници, веднага щом научи за намерението им да напуснат. В изслушванепред Националното събрание Калвар изрази тревога за живота им, защото по законите на халифата подлежат на екзекуция.

Международният център за изучаване на радикализацията е създал база данни от интервюта с дезертьори от „Ислямска държава”, която съдържа 60 имена. В нея е направен опит да се изяснят мотивите на тези хора – първо да се присъединят, а после и да избягат от групировката. Причините и в двете посоки са сложни.

Не всички са се разкаяли за постъпките си

Някои са вършели престъпления, изнася данни директорът на центъра Петер Нойман. В разказите преобладават следните тенденции:

  • в „Ислямска държава” се борят повече срещу други мюсюлмани, отколкото срещу силите на Асад в Сирия;
  • извършват се зверства срещу мюсюлмани;
  • от групировката не следват предписанията на исляма и са корумпирани;
  • животът в групировката е тежък и разочароващ.

ИДИЛЕдин от изследователите в центъра, Шираз Махер, разговарял с дезертьорите, разказва, че повечето споделят разочарованието си, че са отишли и призовават всички муджахидини да не заминават за Сирия, защото там не се води джихад.

Който отиде там, се оказва, че е поставен пред задължението да избива мюсюлмани.

Някои са заминали импулсивно, с безразсъдно решение в един миг, други са били убедени, че ще заживеят в някаква утопия – идеално общество, управлявано по ислямския закон, трети – в търсене на приключения , с порив да бъдат нещо като рицари. Бързо ентусиазмът им е охладен, защото се сблъскват с ежедневие на насилие и жестокости, варварство, лишения, скука и дискриминация въз основа на това, откъде са дошли.

Един от завърналите се разказал на Мехер, че ръководителите на „Ислямска държава” няма да се поколебаят да вдигнат във въздуха цял блок с жени и деца, за да унищожат един човек, който им е цел.

Това не е революционен джихад, а касапница, завършил очевидецът.

Виж също

Източник: Wikipedia

Външният министър на Египет посети Израел и призова за мир

Външният министър на Египет Самех Шукри направи неочаквано посещение на Израел, чрез което апелира към …