Инвестициите в Европа в областта на чистата енергия са спаднали рязко с 21% през 2015, заради което Старият континент губи статута си на лидер в световен мащаб. За сметка на това в останалите континенти вложеният капитал в този сектор процъфтяват.
През изминалата година са инвестирани общо 328,9 млрд. долара за слънчеви, вятърни и други източници, които възобновяват енергия. Според доклад на REN 21, международно сдружение, състоящо се от правителства, финансови институции и асоциации за търговия с възобновяема енергия, миналата години в Европа са вложени 48,8 млрд. долара, а през 2014 – 62 млрд. долара.
За пръв път през 2015 година Азия е използвала повече средства за възобновяеми източници, отколкото Европа. В доклада още е посочено, че изместването на вложенията от развитите към развиващите икономики е очаквано, заради по-голямото търсене на енергия от страна на държавите, които са с тенденция към подобряване на икономическите условия, както и орязването на субсидиите в Европа. Така например в Германия, финансирането е намаляло с 46%, заради промяната в правителствените политики.
„Това, което е наистина забележително в тези резултати, е фактът, че те са постигнати във време, в което цените на изкопаемите горива са стигнали историческо дъно и възобновяемата енергия е в значително неизгодно положение по отношение на правителствените субсидии„, казват от REN 21.
В енергията, придобивана от слънчевата светлина са наляти почти 150 млрд. долара. Привличането на толкова много инвестиции е повече от, колкото сборът от останалите технологии, с изключение на енергията, добивана от водата. Наблюдава се покачване на вложенията с 12% при слънчевата енергия и 4% при вятърната, поради което инвестициите при вятърните източници са достигнали 109,6 млрд. долара. Тенденциите за тази година, обаче се движат в полза на Европа, тъй като се наблюдават повече капиталовложения на Стария континент и забавяне на тези в Китай. Според доклада, през първите три месеца, влагането в алтернативни енергийни източници в глобален план е спаднало с 13% до 52,7 млрд. долара.
През 2015 са прибавени мощности около 147 гигавата, като държавите, в които държат челните позиции за най-много добавени енергийни източници са Китай, САЩ, Япония, Великобритания и Индия. „Фактът, че имаме 147 гигавата мощности, основно като вятърни и слънчеви източници, е ясен знак, че тези технологии са конкурентни откъм цена в сравнение с изкопаемите горива. Те са предпочитани от много страни и от все повече инвеститори и това е много позитивен сигнал„, казват в изявлението си от REN 21.
От международното сдружение посочват, че глобалното покачване на температурите, е проблем към който държавите се отнасят все по-сериозно, което пък се отразява до известна степен и в капиталовложенията им.
Стъпката към по-зелено бъдеще не се извършва само ниво държава, така например около 154 американски компании, които имат 11 млн. работници, са обещали, че ще започнат да употребяват 100% възобновяема енергия.