CNBC съобщи, че решението на Японската централна банка да остави програмата си за стимули без промяна доведе до разпродажби на японските пазари и до рязко оскъпяване на йената.
Основният индекс Nikkei 225 преди решението да влезе в сила беше записал ръст от 1,41%, а непосредствено след него се понижи с 3,61%. По-широкият измерител Topix изтри 3,16% от стойността си.
Йената поскъпна рязко, като курсът се понижи с близо 3% до 108,20 йени за долар.
Освен това акциите на японските износителки поевтиняха, като при Toyota спадът беше 3,27%, при Honda – 4,18%, а при Nissan– 4,31%.
Портфолио мениджърът на Hennessy Japan Fund – Масаказу Такедо, споделя, че „Все пак през последните 10 години чувствителността на японските износители към валутния курс беше понижена“. Пример може да бъде даден с поевтиняването на долара. С други думи, когато доларът поевтинява с 10 йени, оперативната печалба на Toyota намалява с около 13%. Преди 10 години спадът беше с 20%, посочва Масаказу.
Редица акции поевтиняха като тези на Mitsubishi UFJ и SMFG с близо 6%, при Nomura понижението беше 10,05%.
Стивън Индес, главен форекс трейдър в OANDA, споделя, че централната банка е в състояние на изчакване и наблюдение, за да се установи цялостния ефект от настоящата й политика.
Централната банка също остави лихвените проценти без промяна на ниво 2,25% в Нова Зеландия. Становището на регулатора е, че заради слабата икономика в Китай и други развиващи се пазари, перспективите пред глобалния растеж са се влошили. Прогнозите на банкерите са инфлацията да се ускорява, тъй като ефектите от резкия спад при петрола започват да избледняват.
През първото тримесечие Samsung Electronics обяви 11,7% ръст на годишна база на печалбата, а относно акциите на компанията е регистрирана сесия с 2,69% спад.
Японската Inpex регистрира спад от 3,02%. Акциите на австралийските Santos и Woodside Petroleum поскъпнаха респективно с 3,52% и 0,98%, а тези на китайската Sinopec поевтиняха с 3,13%.