Само ден след като Москва официално отмени забраната за организиране на каквито и да е почивки на територията на Турция, именно тази част от света е превърна в една от най-атрактивните за руските граждани.
Въпреки че съвсем скоро на международното турско летище „Ататюрк“ в Истанбул се разрази кървава драма, руснаците не се отказаха да почиват в и без друго враждебно отнасящата се Турция.
Руската държава обяви, че след САЩ, Турция е следващият й неприятел.
Резултатите от най-употребяваната руска търсачка за пътешествия „Яндекс.Путешествия“ сочат, че в действителност турските курорти оглавяват класацията за най-атрактивни дестинации, потърсени от пътуващите.
Кой какво предпочита
От края на миналия месец, благодарение на писмо от турския президент Реджеп Тайип Ердоган до руския му колега – Владимир Путин стана ясно, че е взето окончателно решение и Кремъл ще отмени ембаргото за почивки и чартърни полети до Турция. Непосредствено след оповестяването на тази новина се наблюдава четворно увеличение на заинтересованите от пътувания до това направление руски граждани.
Същевременно е отразен спад при интересуващите се пътешественици относно приключения до Сочи и Крим. Регистрираната цифра е с три пъти по-малка. И накрая, но не на последно място е отчетена информация, която ясно отразява как турската държава е с цели три пъти по-предпочитана от самите руски курорти за руснаците.
Колко ще струва на руснаците подобно пътуване
Повечето туроператорски агенции предлагат оферти за около 40 000 рубли. Ако го обърнем в евро – 564, като в цената са включени 7 нощувки и то за двама души. Оказва се, че да отидеш на почивка в Крим ще ти излезе малко по-евтино, а именно 35 000 рубли. Относно Сочи, цената е почни аналогична – 37 000 рубли. На фона на всичките тези цифри, от туристическите агенциите заключват, че цените може би паднат с цели 30%, когато и чартърните полети са вече излетели.
За тези, които наистина не могат да чакат и трескаво искат да заминат – както следва цената ще претърпи известно покачване. Някой агенции предлагат такива пакети за почивка в 3-звезден хотел с начална цена от 96 000 рубли, което се равнява на около 1353 евро, общо за двама души. За сметка на това по-лежерните могат да почакат, а това ще ги облагодетелства с почти двойно по-ниска тарифа – 66 000 рубли, около 930 евро. Друг оператор таксува престоя за седмица в 3-звезден хотел в Анталия започва от 44 000 рубли или около 620 евро, отново за двама. Гореспоменатите цифри се отнасят за редовните полети до Турция.
Елена Конкина е част от видна туроператорска агенция в Русия. Тя споделя своето мнение, че активирането на чартърните полети може да допринесе за намаляването на цените с 30%. В скоро време дори се очаква от Анкара да предложат частично субсидиране на руските полети до курортите.
Турция се уповава на руснаците
Съвсем нормално е при подобни констатации, турската държава да има надежди, че руснаците наистина ще й помогнат и ще възстановят туристическия сезон. Статистиката, регистрирана от началото на тази година ясно показва, че в страната са пристигнали около 138 000 руснаци. Само по себе си това разкрива, че при едно сравнение – процентът, който е отчетен за същия период през миналата година е с 83% по-малко.
Това раздвижване на туристическия пазар доказва, че стимулацията, която руските власти се опитаха да наложат върху своите граждани – не даде положителен резултата, а напротив – много хора не желаят да прекарат почивката си нито в Сочи, нито в Крим.
Представители на туроператорите говорят
Оказва се, представителите на туроператорите са абсолютно единодушни в това, че в Крим наистина няма какво да продават. Те се обосновават с това, че самата леглова база е ограничена, инфраструктурата и обслужването въобще не са на нужното ниво. Относно по плажовете, те споделят, че е цяло чудо да се намерят шезлонги и чадъри. Говорителите не пропуснаха да засегнат и една от-най важните точки – храната. По думите им става ясно, че в кримските ресторанти цените са непоносими скъпи, а факта, че местното кримско вино е с толкова висока цена – е необясним. Въпреки че тенденцията отразява как при посещение на Турция руснаците не са от най-активните туристи и не напускат особено много хотелите си, хотелите в Крим отново бият ценовия параграф за нормални цени. Оказва се, че излиза по евтино да си починеш в Тунис. Колкото и да е тежко положението, не може да е отрече, че Крим има какво да покаже, за да успеете да видите необходимото, е нужно да наемете кола под наем, което излиза на безбожна цена. Специалистите отчитат, че излиза на далавера да бъде нает подобен автомобил в Италия или Хърватия. Накрая, но не последно място – самите полетите до кримските летища са по-скъпи, отколкото до Турция.