Международният валутен фонд изиска от Япония да обърне изключително внимание върху повишаване на данъците
От МВФ (Международния валутен фонд) предупредиха, че „Стремежът на японското правителство към съживяване на икономиката е изправен пред дълга и упорита работа в отсъствието на „смели“ структурни реформи“.
Освен това от Фонда призоваха Токио да обърне огромно внимание върху раздвижването на трудовия пазар и да наблегне върху обновяването на политиката за доходите, съобщава Ройтерс.
Призивът на Фонда е към съставянето и развиването на една по-флексивна парична политика. Това далеч не е единствената цел на МВФ. Експертите призовават японската страна да предприеме т.н. изоставяне на поставения от Централната банка срок за постигане на 2% инфлация.
Какво следва, за всеки растеж се изискват конкретни срокове. От МВФ смятат, че този срок няма да бъде спазен, тъй като сегашната политика на страната не е способна да се справи с настоящото политическо положение. Самото то е в тясна връзка с развиващата се инфлация и бюджетния излишък.
Японският премиер Шиндзо Абе си бе поставил три основни цели, с които неговото правителство да се справи. Една от тях бе падането на Nikkei с цели 40%. До тук добре – „Абеномиката“(икономическата политика на премиер )донякъде успя да се справи с това, но това не може да се каже за предстоящите структурни реформи.
Какво е нужно да предприеме държавата?
Дейвид Липтън, първи заместник-управляващ директор на МВФ, по време на пресконференция в Токио коментира текущото състояние на страната: „Японската икономика претърся сериозни положителни промени, благодарение на намесата на „Абеномиката“. За фанфари не може и дума да става, тъй като на Япония й предстои да се изправи пред нови и все по-трудни предизвикателства в борбата за постигане на по-висок растеж, по-висока инфлация и фискална устойчивост“.
Липтън поясни, че на Япония наистина ще й се наложи да повиши данъка върху продажбите. Единствената цел на това повишаване ще бъде откриването на перфектния баланс между растеж и фискална устойчивост.
Япония трябва да рискува. Без изискваните промени страната няма да успее да задоволи своите нужди и може да се стигне до обезценяване на йената, коментираха от МВФ.