Собствениците на казани за ракия да бъдат глобявани до 5 хиляди лева, ако не регистрират съоръженията си. Това се посочва в промените в Закона за акцизите и данъчните складове, цитирани от БНР.
Подкрепена от своите коледи Менда Стоянова – председателят на бюджетната комисия внесе предложението.
Промените гласят, че кметовете на общините ще са отговорни за събирането на акцизите върху домашно произведената ракия. Това се налага, защото кметовете твърдят, че те единствени познават малките населени места, където са разположени съдовете за варене на етилов алкохол.
Всички приходи, получени от наложените глоби и акцизи ще влизат в общинската хазна.
Стана ясно, че 500 лева е най-ниският размер на санкцията за нерегистриран казан е, а респективно 5 хиляди лева е най-високият при и то при първо нарушение.
Ако акциз върху съд за дестилиране не е начислен от собственик или наемател същия, той автоматично подлежи на санкция в двоен размер на акциза и не по-малко от 200 лева. Глобата може да достигне 500 лева, ако нарушението бъде повторено.
В процес на създаване е регистър, съдържащ съоръженията за производство на дестилати, етилов алкохол и спиртни напитки.
Данните от миналогодишната статистика сочат, че регистрираните казани наброяват 1576, а едва в 9,5% от казаните за врене на домашна ракия са произведени повече от хиляда литра годишно.