След като стана ясен резултатът от референдума, премиерът Дейвид Камерън се появи в седалището на кабинета на „Даунинг Стрийт” 10 и обяви, че подава оставка.
Той до последно поддържаше линията на оставане в Европейския съюз и поражението на каузата бе голям удар за него.
Разочарованието му бе видимо и той каза метафорично, че ще продължи да води държавата, но не може да е повече капитан на кораба, който отплува от европейския бряг. Изходът е един и на конгреса на Консервативната партия през октомври трябва да бъде избран нов премиер, защото друг лидер трябва да активира Член 50 от Договора с Европейския съюз и да поеме отговорността да информира партньорите си, че ги напуска, продължи Камерън.
Той ще посети Кралица Елизабет, за да я запознае с решението си и да я увери, че ще води държавата в следващите три месеца до избиране на ново правителство.
На редовните избори през май миналата година Консервативната партия се представи убедително и получи мандат да управлява през следващите пет години. Ако не се стигне до извънредни избори за Камара на общините, консерваторите ще трябва да посочат нов кандидат за премиер.
Всички имена на този етап звучат спекулативно, дори това на бившия кмет на Лондон Борис Джонсън.
Проблематична е и позицията на министъра на финансите Джордж Озбърн.