Вицепремиерът Меглена Кунева коментира, че резултатът от референдума във Великобритания поставя в голяма неизвестност българското председателство на Съвета на ЕС.
Причината е, че ние сме в „пакет” с Великобритания и Естония и сега тази поредица се разваля.
Кунева се надява през следващите дни нещата да се изяснят, защото сега предстоят много совалки и разговори с Генералния секретариат на Съвета, за да се вземе оптималното решение.
Очертават се няколко възможности. Едната е Великобритания да остане в тройката, но изглежда, че е нереалистична, защото референдумът е дал ясна индикация, че британците ще излязат от ЕС.
Друг вариант е Малта да поеме и британското председателство, но тогава мандатът й ще се удължи от 6 на 12 месеца, а това е непредвидено за самата страна и може да я затрудни.
Най-реалистичният вариант, според Кунева, е естонското председателство да бъде изтеглено, което пряко ще се отрази върху нашето. Година по-рано се чуваха тълкувания, че Бyлгария е започнала твърде рано подготовката и ще може да се справи, но решението от референдума ускорява нещата и трябва да реагираме с усещането за спешност.
Належащо е да се изясни какво ще се прави с приоритетите на тройката, които са уточнявани с Великобритания и ще се променя ли изобщо форматът или триото ще бъде запазено. Има и техническа страна на въпроса – много документация, комуникационна програма и други безчет подробности, разкри тънкостите вицепремиерът.
След Брекзит европейските лидери трябва да си направят равносметка дали успяват да обяснят на гражданите предимствата на общия европейски дом, защото икономическите показатели на Великобритания са от най-добрите, именно поради достъпа й до общия пазар.
Изводи трябва да бъдат направени на национално, европейско и международно равнище. Трябва да се възобнови ефективната комуникация в Европа, колкото и трудно да изглежда това на пръв поглед, защото популизмът, както всички са се убедили, е опасен, той представлява леност на ума и решенията и затова накрая излиза скъпо.
Вторият извод е да не се загърбват останалите належащи проблеми в Европейския съюз, а те са сигурността, икономическият растеж и мигрантската криза.
Трябва да се направят вътрешнонационални консултации, така че да не се получи вакуум във визията по основните политически проблеми. Най-важният извод за министър Кунева е, че трябва да се наблегне на засилване на интеграцията и лидерството и това е единственото добро решение в сложния исторически момент.