Ароматът на цветята зависи от топлината, която получават
Всеки, който не само обича, но и отглежда цветя знае, че за да може едно растение да се развие пълноценно му е нужна подходяща топлина. За сметка на това, въпросът с отделянето на аромат от растението зависи пряко от енергията, която то изисква.
Респективно, когато едно цвете постепенно „почва да губи“ аромата си, това е ясен знак, че температурите около него са значително завишени. Това доказва ново изследване върху цветята.
Учени от Еврейския университет в Ерусалим стигнаха до заключението, че прекомерното показване и нестабилността в температурите води до потискане и един вид „недоразвиване“ на красивите зеленини.
Да не забравяме за „опрашителите и техните нужди“
За да бъде едно цвете „завършено“ е нужно не само цветовете да са приятни, а и ароматът „да е на ниво“. всяко цвете, отговарящо на тези изисквания е абсолютна примамка за т.н. опрашители – едни от най-важните „асистенти на цветята“.
Постоянното повишаване на температурите води до нарушение в симбиозната система растение-опрашител. Това доказва екипът на експерта Алон Канани.
Самият Канани заключи, че до по-малкото производството на фенилпропаноиди се стига благодарение на високите температури. Фенилпропаноиди са летливи съставки, които придават на цветята уникалния им аромат.
Експеримент е правен с две разновидности на хибридна петуния, които са израсли именно в такива условия. Констатацията е, че производството на фенилпропаноиди е сведено до минимум.
Екипът на Канани споделя, че чрез вкарването на т.н. ген РАР1 може да се предотврати загубата на аромат при цветятя.