Изминалата 2015-та година е тази, в която цели 1,3 милиона българи в активна възраст са открили „в лицето на българското село“ своето основно препитание.
Позовавайки се на данни на Евростат, БТА съобщава, че статистически погледнато това е всеки трети български гражданин на възраст между 20-64 години или 30 на сто от българското население.
Останалите 70% респективно работят и се развиват в градска среда, където не е тайна, че това е много по-постижимо.
Рискът от бедност
За жалост статистиката засяга и процента на хората, изложени на бедност, и то не къде да е, а в градски условия. Цифрата възлиза на около 30 % от близо 3,2 млн. българи в активна възраст. Оказва се, че южната ни съседка Гърция, процентното съотношение на „гражданите“, засегнати от този все по-развиващ се проблем е с 4% повече. Цели 34% от гърците, пребиваващи в градовете са изложени на риск от обедняване.
Погледнато от другата страна – възможността от значително намаляване на приходите на хората в активна възраст, изкарващи прехраната си в селските райони възлиза на 51,4 на сто.
ЕС: България оглавява класацията за хората в активна възраст, трудещи се в селските райони и с потенциална възможност за обедняване
С цели 50,7%, на второ място се нарежда Румъния.
Преимущество или недостатък е да се работи в селото? Принуден ли е българинът да прекара най-активните си години там?