Нов протест срещу приватизацията на пристанища разтърси Гърция
Изглежда, че гърците не се отказват от ”протестовите решения на проблемите“.
Офисите на гръцката приватизационна агенция бяха блокирани днес от редица демонстранти. Целта на протеста е пряко свързана с продажбата на най-големите пристанищата в Гърция и конкретно предотвратяването на пускането им на пазара, съобщава агенция „Ройтерс“.
Продажбата на гръцки имущества е свързана с плана за спасение на Гърция от 2010 година. Засега той не функционира много рационално, тъй като за последните 6 години са отчетени едва 50 млрд. евро в полза на държавата. Именно затова профсъюзите недоволстват.
Пристанищата в Пирея и Солун са спрени от продажба
След като миналогодишните избори бяха спечелени от левите – късметът им се усмихна. Все пак от „лявото правителство“ успяха да спрат процеса по продажбата на двете основни пристанища в Пирея и Солун. Въпреки това, непосредствено след договореното преустановяване, внезапно се стигна до възобновяване на търговете за пристанищата – в рамките на договореното през август ново спасително споразумение на стойност 86 млрд. евро.
За никого не е тайна, че света стана едно голямо семейство и във всяка държава населението е „прекалено“ смесено.
Все пак Гърция склони и продаде цели 67% от пристанището в Пирея – познайте на кого? Китайския холдинг COSCO стана собственик на повече от половината пристанище за скромната сума от 368 млн. евро.
Съдбата на Солунското пристанище е ясна – по-късно тази година би трябвало и то да бъде продадено.
Правителството взе нови мерки и вдигна данъците
Подтикнато от спасителния план за гръцката държава – правителството реши да вземе превантивни мерки относно спасяването на страната. Те включват увеличение на редица косвени налози. Основната цел на това увеличение са 1.8 милиарда евро, които правителството се надява да „спести“ като допълнителни приходи. Данъците върху недвижимите имоти и хазарта също скачат. Това далеч не е края на увеличенията, които гърците ще се наложи да понесат – взаимните фондове и компаниите за управление на ценни книжа, при годишни постъпления над 33 милиона евро, ще подлежат на облагане с данъци.
Освен това от 1 юни ДДС се вдигна с 1% – от 23 на 24% преференциалните ставки по същия данък за островите отпаднаха. Налозите за автомобилите също претърпяха увеличение. Такова е отчетено при телекомуникационните услуги и при акциза на тютюневите изделия и алкохола.