Синдикатите и МОН ще обединят усилия, за да бъдат увеличени учителските заплати с 10% от следващата година. Това обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Миглена Кунева по време на Националния учителски събор. Пред повече от 12 000 учители от всички училища у нас, Кунева също каза, че от МОН са отправили предложение, освен заплатите да бъдат увеличен и броят на изплатените заплати при пенсиониране, от 1 август на 10, а от 1 януари 2017 на 10 заплати и половина. Едно от незабавните увеличения ще бъде извършено относно заплащането на часа на класа, за който сега педагозите получават 25 лева. От влизането на реформата в сила те ще взимат по 30 лева.
Учителският събор се проведе с цел преподавателите, в началните, основните и средните училища да получат информация, относно промените прокарани в Закона за предучилищното и училищното образование. Началото на форума бе сложено от президента Росен Плевнелиев, който под звуците на националния химн и каба гайди, произнесе реч за българското образование. Той изрази мнение, че възраждането на образователната система трябва да бъде дългосрочен, надпартиен и стратегически приоритет на страната. Той изтъкна, че ролята на учителите в България е изключително важна, тъй като от тях зависи реализацията и цялостният живот на милиони българи. По тази причини е и от голямо значение дали ще бъдат изпълнени всички планирани промени в образователната система. Държавният глава се обърна към учителите с молба да възпитават подрастващите българчета с ценности на модерни и просветени патриоти, подчертавайки че, за да има в бъдеще добре платени работни позиции, държавата се нуждае от образован народ, стабилни институции и върховенство на закона. Миглена Кунева увели учителите, че е стигнала до консенсус с министъра на финансите, който се съгласил от следващата година образованието да се превърне в приоритет при изготвянето на бюджета за следващата година. Тя също така добави, че от министерството ще бъдат увеличено възнаграждението и в детските градини, тъй като на този етап заплатите на възпитателите в тях е по-ниско от това в училищата. Кунева добави, че освен всички планирани реформи, от МОН ще имат главната задача да поддържат средната учителска заплата в нива, които минават средното възнаграждение в България; подобряване на квалификационните методи на учителите както и увеличението на заплатите. В заключение на речта си, вицепремиерът каза че неин личен приоритет ще бъде връщането на авторитета на учителската професия, и изкарването на учителите в центъра на образователната система.
Заместник-министърът на образованието Диян Стаматов каза пред учителите, че за първи път в тази област има Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Чрез усвояването на финансирането и, ще се повиши и статутът на една от най-важните професии в едно общество. Той добави, че вече няма само да се гледа колко години стаж има един преподавател, а също така от голямо значение ще бъдат и придобитите квалификационни степени, квалификационни кредити и резултати от оценката, която е получил всеки един от учителите. Стаматов е на мнение, че благодарение на по-високото възнаграждение на усилията на преподавателите, те ще бъдат стимулирани за по-добро представяне и самоусъвършенстване.
На учителската среща също присъстваше кметът на столицата Йорданка Фандъкова. Тя изрази мнение, че учителската професия е призвание, което се извършва с любов и отговорност, и оставя трайна следа в цялото общество. В изявлението си в „Арена Армеец“, Фандъкова също каза, че качественото образование зависи от това до колко учителите са подготвени, мотивирани и имат желание за постоянно надграждане на техните знания и умения .