Валутни курсове за 28.01.2025
Щатски долар (1 USD) 1.73451 лв
Евро (1 EUR) 1.95583 лв
Британски Паунд (1 GBP) 2.18358 лв
Швейцарски франк (1 CHF) 1.84078 лв
Начало / Свят / Азия и Австралия / Apple имат спънки на китайския пазар

Apple имат спънки на китайския пазар

Конкуренцията успя са забрани някои модели на iPhone в Китай

Доскоро Apple, блаодарения на своя iPhone, се вихреше на световните пазари, но изглежда, че напоследък „умният телефон“ на IT гиганта, не изживява подобни успехи, а напротив.

Досега американската компания бе водещ лидер на китайския технологичен пазар и отчиташе завидно висок процент от продажбите на смартфони.

Основаните проблеми

iPhone 6
Източник: Pixabay

Ситуацията излезе извън контрол“ когато не толкова известната китайска компания Shenzhen Baili успя да се наложи и преобърна ситуацията, забранявайки продажбите на конкретни модели iPhone в Пекин. Става дума за iPhone 6 и iPhone 6 Plus. Като основен довод при съдебното дело от китайската компания използваха твърдението, че самите дизайни на телефоните са били създаден в разрез с изискваните патенти. В момента се води процес по обжалване, а от американският технологичен гигант ясно заявиха, че заповед за спиране на продажбите още не е наложена.

Какви промени да очакваме

С това съдебно постановление се сложи началото на един нов период, в който чуждестранните компании в Китай така или иначе ще навлязат. Съвсем нормално е китайските конкуренти на чуждите технологични компании да просперират, а това на свой ред дава право на Пекин да действа по собствените си правила. Колкото и да негодуват компании, това е факт и няма как да се бъде променено.

Освен на китайския пазар, марките на Apple са  едни сред най-продаваните в азиатските среди. Въпреки това американският производител бе пряко засегнат от съществуващите правила в страната. Оказа се, че засегнатите сектори първоначално са били усетени при производството на по-чувствително оборудване като сървъри и рутери. Apple е една от малкото неместни компании, които успяха да пробият във високотехнологичната държава.

Новите политики

Си Цзинпин
Източник: Flickr / Michel Temer

Президентът на Китай Си Цзинпин не остана безразличен към случая на Apple. Под неговото ръководство комунистическата държава предприе преминаването към по-стегнати и стриктни правила в политически аспект.

Главният консултант по патентно право в кантората Rouse China Ерик Робинсън коментира ситуацията с китайските пазари по следния начин: „Китайските компании се учат да се възползват от узряващата патентна система на страната. Понякога те предявяват искове за патенти, дори да не са били първите, разработили съответната технология. Все още сравнително рядко може да се случи китайска компания да спечели дело срещу западен конкурент, но в бъдеще ще виждаме все повече такива случаи“.

Оказва се, че взетото съдебно решение е препъникамък за американския гигант в Китай. Продажните на Apple, отчетени за първото тримесечие на тази година посочват, че досегашното благополучно състояние на компанията се е разклатило.

За пръв път от фаталните 13 години насам, американският технологичен производител  отчита рязко понижаване на приходите.

Преди два месеца под предлог, че липсват нужните лицензи, регулаторите в Пекин забрани интернет услугите, които Apple iBooks и iTunes Movies предлагаха.

Тим Кук
Източник: Flickr / iphonedigital

Логично или не, миналият месец от Apple решиха да инвестират нескромната сума от 1 млрд. долара и то в китайската компания Didi Chuxing Technology, която се занимава с маршрутни таксита. Някой тълкуват това като смел ход с цел омилостивяване на Пекин, но според Тим Кук – главният изпълнителен директор на Apple това е една истинска инвестиция. Кук сподели, че сделката, която са постигнали с Didi има огромна перспектива е и „пример за прилагането на иновации“.

Работим, обърнати към бъдещето

Тим Кук не пропусна да сподели, че спадът на продажбите, отчетен в самото начало на годината няма да рефлектира върху дългосрочните планове на компанията. Също така той подчерта, че за развитието на китайските пазари, от компанията дават всичко от себе си и се надяват това да допринесе за добрите отношения с Пекин.

Като директор на Apple е съвсем нормално Кук да посещава партньорите на американската компания. Статистиките сочат, че последните три години той е бил на работни посещения в Китай изключително много пъти.

Последното му посещение там допринесе за по-силното и сплотено сътрудничество между двете страни. От Китай пожелаха да разширят кооперативния пазар, но не конкретизираха точно в какво ще бъде изразено то.

Виж също

Китай смог

Повече от половината китайци са изложени на рискова концентрация от фини прахови частици

Международната агенция по енергетика изнася данни от ново проучване, според които замърсяването на въздуха е …