Строеж на атомна централа в Белене няма да има, бе категоричен шефът на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев. Оборудването, произведено от „Атомстройекспорт”, вече закупено от България, ще бъде препродадено.
Повод на този коментар бе решението на Арбитражния съд в Женева, който задължи Националната електрическа компания да плати 620 млн.евро на „Атомстройекспорт” за вече произведените реактори по проекта за строеж на атомна електроцентрала в Белене, който беше прекратен.
Добрев оцени арбитража като добър за страната ни, а именно той бе министър на икономиката и енергетиката в първия кабинет на Бойко Борисов, който реши да прекрати строителството на новата централа.
Прокарваната от АБВ идея все пак строителството на обекта да продължи с вече произведеното оборудване бе оценена като неприемлива от експерта. Той мотивира становището си с анализ на Световната банка, според който в България има свръхпроизводство на електроенергия от 30% и нови мощности на този етап не са необходими. Разчетите показват, че през последните три години енергийните нужди на страната през пролетните месеци са били задоволявани само от блоковете в АЕЦ „Козлодуй”, а всички други мощности са били изключвани.
Наличните и сега мощности, които са ни излишни, изискват непрекъснато обслужване, какво остава да добавим нови, които съвсем не са ни необходими, само за да се харесаме на някого, изрази несъгласие с идеята бившият министър. В момента погледът е насочен към намиране на възможност за препродаване на вече произведеното от руската компания оборудване, което представлява един завършен ядрен реактор и почти готов втори.
Създаденото положение не означава непременно, че отношенията с производителя са лоши
Напротив, трябва да ги поддържаме, за да излезем заедно от този заплетен казус. Руснаците не са виновни, че през 2008 г. сме направили поръчка в опит да се харесаме, но още тогава е било ясно, че нямаме ресурс да изпълним проекта, заключи Добрев.
Сумата, която арбитражът отсъди за плащане, не е колосална за НЕК, защото по времето на Орешарски дефицитът на компанията всяка година се е утежнявал с 440 млн. евро, а сега става дума за арбитражно дело, което върви от 5 години, и сумата за плащане е еднократна, успокои Делян Добрев.