Ежедневно се натъкваме на шофьори, паркирали автомобилите си изключително нерегламентирано – на тротоара пред домовете им или буквално където им падне. Цели 10 689 шофьори са отнесли глоби за неправилно паркиране върху тротоара. Статистиката обхваща само района на Столична община.
Във връзка с неправилно паркиралите коли, шефът на „Контрол по паркирането” към Столичния инспекторат Полина Асенова отрази колко и къде са крушенията. Освен това глоби от Столичният инспекторат са отнесли 2686 шофьори, които са спрели автомобилните си средства непосредствено в паркове и градинки.
Статистиката сочи, че 252 души са си тръгнали с фишове на стойност 50 лева, а други 424 шофьора са били санкциониране с актове вариращи е от 100 до 200 лева. 620 автомобила е броят, който Центърът за градска мобилност и по-конкретно паяците са успели да съберат от парковете. Останалите 1390 нарушители са „гушнали“ констативни протоколи и актове за установени административни нарушения, а стойността им отново варира, но този път от 50 до 200 лева.
Шофьорите си позволяват да зарязват колите си навсякъде – до местата за отдих, върху нерегламентирана тревна площ, до детски площадки. Всичко това води освен до наказания от страна на регламентираните органи, но и до затрудняване на пешеходците. Гражданите също не си затварят очите за това, а сигнализират за направените нарушения. Горещия телефон 02/9875555 е готов да приеме сигнали от този тип.
След отразяването на глобите и актовете, санкциониращите лица констатираха, че в двата „Красни“ района – Красно село и Красна поляна шофьорите са най -недисциплинирани. Въпреки това инспекторите успешно се справиха с отстраняването на недобре паркираните автомобили.
Асенова подчерта, че от началото на годината тенденцията детските площадки да се ограждат с кашпи е засилена. Това допринася за предотвратяване спирането на излишните коли на територията, предназначена за деца. Освен това се намалява рискът от възможни инциденти. Изглежда, че тази инициатива жъне успех, тъй като досега са обезопасени повече от 50 места около блоковете, предназначени за игра.
Къде може „да срещнем“ обезопасени пространства
С падащи антипаркинг съоръжения може да се похвали паркът „Св. Петър и Павел”. Монтажът им бе завършен миналата седмица. Самите съоръжения са разположени на алеята от страната на бул. „Константин Величков”. От другата – северна страна на парка, при опит за паркиране колите биват възпрепятствани от масивни бетонни саксии.
Новите „умни“ бариери
Началникът на дирекция „Контрол по паркирането” старателно обясни коя е най-модерната технология за „запазване на пространства без нахалните автомобили“:
„В парковете, в които има трайно влизане и оставяне на автомобили въвеждаме ограничен достъп и сериозен контрол. По дози начин и шофьорите се дисциплинират”, обясни още Асенова. През есента пък на двата входа на Борисовата граднина – откъм бул. „Драган Цанков“ и откъм ул. „Незабравка“, ще бъдат монтирани „умни“ бариери.
Сами по себе си бариерите ще вършат своята работа посредством камери с лазер. А те на свой ред ще бъдат разпознавателното звено на номерата на автомобилите.
По този начин само някой от спешните автомобили – линейки, пожарни, ще имат възможността да преминат на „зелен“ сигнал. От регламентирано време за пропуск – сутрин от 7 до 9 часа ще могат да се възползват автомобилите, които зареждат заведенията и обслужват спортните. Останалите шофьори могат да забравят за паркирането на автомобилите си на свободноизбираеми места.