Томас Яворек, кметът на родното градче на Доналд Тръмп Калщад, е прагматик и казва, че първо ще видят какво ще свърши техният земляк, ако го изберат за президент на САЩ, и чак тогава може да му сложат плоча.
Градът е малък, има 1200 жители, сгушен е сред лозята на Германия. Местните се гордеят повече с кулинарния специалитет пълнено свинско шкембе повече, отколкото с изявите на сънародника си Доналд Тръмп.
Семейството на Тръмп дълго се представя с шведски корени, за да избегне антигерманските чувства зад океана след двете световни войни.
Фридрих Трумп, дядото на милиардера, израства в Калщад, след което решава да замине при сестрите си. През 1885 г., когато е на 16 години, отпътува през океана, а вкъщи оставя само бележка на масата.
Един от биографите на Тръмп, Гуенда Блеър, проследява пътя му от слизането на кея в Ню Йорк. Юношата потегля към Запада, там отваря кръчми и предлага ядене, пиене и жени на суровите златотърсачи. Вече на американска територия, Трумп видоизменя името си и става Фредерик Тръмп. Изпраща на сестрите си в Ню Йорк самородни късове злато, с помощта на което те купуват имоти и слагат началото на семейната империя.
Вече богат, младежът се връща в Калщад и се оженва за дъщерята на стари съседи, Елизабет Крист, която живее в къщата отсреща. От носталгични подбуди двойката се установява в родното село. Тъй като Фредерик не е служил в армията, е принуден с жена си, която вече е бременна, да замине отново зад океана.
През 2014 г. магнатът вече не крие произхода си и споделя за своите съграждани, че са много стабилни и са хора, на които може да се разчита. Той обещава да се отбие при първа възможност в селото и заявява, че се гордее с германската си кръв.
В селото обаче не откликват подобаващо на топлите му чувства
Калщад не прави усилия да си спомни знаменития си потомък и дори не е нарекъл улица на неговото име.
Местният вестник си направи шега покрай карнавала, като обявява, намерението на Тръмп да вдигне кула от злато с тераса на 55-ия етаж, където ще се организира годишен винарски фестивал, за да посрами селската камбанария.
Единствено сигурно е обаче, че местната забележителност е пълненото свинско шкембе по рецептата, както са го правили в Рейнския палатинат. В селцето има и множество заведения, в чиито имена фигурира деликатесът.
Управителка на едно от заведенията споделя, че шумът около кандидатурата на Тръмп привлича туристи чак от Виетнам, така че ”да не скучаем тук много-много”. Настроението веднага се сменя, когато се спомене идеята на Тръмп да издигне стена срещу мигрантите и злостните му нападки срещу канцлера Меркел заради политиката й спрямо бежанците. Хората дават пример, че самият Тръмп е потомък на бежанец, предците му са избягали по икономически причини с цел да търсят по-добър живот и той сега не бива да отказва това право на другите.
Четиричленно сирийско семейство, живяло дълго в бежански лагер, бе първото, което намери убежище в региона. „Това е хубаво и ни радва”, споделят съгражданите на Тръмп.