На официално двудневно посещение в Ислямска република Иран пристигна министър-председателят Бойко Борисов и водена от него делегация.
Д-р Аббас Ахмад Ахунди, министър на пътищата и градоустройството, посрещна гостите на летището.
Предвидени са срещи с първия вицепрезидент д-р Есхаг Джахангири и с председателя на парламента д-р Али Лариджани.
Ще бъдат подписани двустранни документи за сътрудничество
Министрите от правителствената делегация ще се срещнат с иранските си колеги, за да обсъдят анонсираните, но неконкретизирани от премиера много теми.
Борисов обеща да даде по-подробна информация след завръщането и евентуалното свършване на работата, защото, по думите му, е малко фаталист и не иска да говори предварително.
Министър-председателят поиска срок от един месец, за да работи спокойно по въпроса с реакторите за АЕЦ „Белене”, а една от възможностите е именно в Иран да бъде договорена продажбата им, тъй като там в момента се строи централа с параметри, аналогични на спряната за строеж у нас.
Борисов обяви, че води преговори по три направления. Енергийният министър е разговарял с руската страна, сега в Иран ще се изясни дали проявяват интерес към оборудването, за да им го продадем с посредничеството на руснаците.
Резервният вариант, според премиера, е проектът да бъде обявен за приватизация
Ако всички тези опити не успеят, Борисов обеща, че ще информира Народното събрание и ще поиска парите по неустойките, заедно с ежедневните лихви, да бъдат заложени в бюджета, или да бъде премахнат мораториумът върху проекта и той да бъде реализиран.
Вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, министърът на транспорта Ивайло Московски, министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на земеделието Десислава Танева и министърът на енергетиката Теменужка Петкова придружават премиера Борисов в Иран.
На 20 юни министър-председателят съзря възможност в предстоящото посещение парите от нереализираното оборудване да бъдат възстановени, като то бъде продадено в Иран. Конкретен отговор по този въпрос ще се получи след края на визитата.
След като проектът бе спрян от българска страна през 2013 г. с мотив, че липсват средства за реализацията му, преди месец Международният арбитражен съд в Париж реши НЕК да плати на руската „Атомстройекспорт” цената на произведеното оборудване в размер на 550 млн. евро и сега правителството търси решение за възстановяване на част от парите.