Американската компанията, разработваща софтуерни програми за сигурност Symantec не е успяла да осигури достатъчната защита на 25 от продуктите си, разпространени на пазара
Това констатираха специалистите от Google, а до този извод стигнаха благодарение на инициативата, наречена Project Zero – собственост на самата компания.
От американския производител Symantec използват един по-различен, дори и нестандартен метод, с който конкретно се осъществява анализиране на входящите и изходящите команди, имащи всякакъв достъп до системата. В това число влиза самото им преминаване. Така се осъществява и прословутото „улавяне на вируси“ и по-конкретно самата им дейност. Да, но хубавата част приключва тук, тъй като от Google са засекли наистина сериозна пролука в системата. Самият метод не успява да спре хакерските атаки, а напротив – всеки, който изпрати имейл с недоброжелателно съдържание потенциално може да зарази компютъра. Най-неадекватното в ситуацията е, че самият потребител на този компютър остава в неведение за случващото се, защото софтуерът на Symantec не анализира вируса, а го регистрира като обикновена входяща команда.
Критиките не са толкова фатални
Член на екипа, който се е погрижил да открие слабото звено – Тавис Орманди коментира: „Чрез този метод хакер може с лекота да зарази цялата корпоративна мрежа. Мрежовите администратори трябва да са подготвени за такъв сценарий, когато решават една и съща антивирусна програма да бъде използвана на всички компютри“.
Слънце ще изгрее и на тази улица
Въпреки всичко това, разработчиците от Symantec са били осведомени за сериозно уязвимата неизправност. Американският производител не закъсня с решението и в завидно кратък срок успя да публикува съвсем нови – обновени версии на засегнатите програми. Броят им възлиза на 17 от корпоративната серия на Symantec и 8 от серията Norton за крайни потребители. От компанията съветват всеки, притежател на този вид софтуер да предприеме колкото се може по-светкавично обновление на приложенията си..
Symantec е американска компания, разработваща софтуер за киберзащита. Компанията направи своя бум с т.н. линия от антивирусни продукти Нортън, за която се смята, че е една от най-продаваните в този бранш.