Волоколамският митрополит Иларион, председател на отдела за външни връзки към Московската патриаршия, отправи апел към Вселенския патриарх Вартоломей да отмени събора на православните църкви на о-в Крит, като прояви „смирение и хладнокръвие”.
Съборът няма да е всеправославен, нито свят и велик, а решенията му ще бъдат невалидни, тъй като 5 от 14-те поместни църкви са отказали участие. Правилникът изисква Вселенският патриарх да свика събора „със съгласието на всички” църкви, посочва митрополитът и добавя, че такъв събор ще внесе разделение, защото решенията, приети на него, няма да бъдат признати от църквите, които не участват. Висшият духовник още веднъж изрази увереност в мъдростта, смирението и хладнокръвието на Вартоломей, които го отличават на този най-висок пост.
Първият обезпокоителен сигнал идва още от Антиохийската църква, която не е съгласна с решението за свикване на събора и правилника му и не го подписва на подготвителната среща в Шамбези.
Руската църква, макар да е одобрила документите за събора, е обезпокоена от тенденцията за разединение на поместните православни църкви, което ще има негативни последици за самия събор, защото решенията му трябва да се вземат с единогласие. Изявлението на Българската православна църква предизвиква свикване на Св. Синод в Москва, за да се обсъди положението, защото е реална заплахата пред провалянето на събора. Тази поредица от събития води до отказ от участие на Антиохийската, Грузинската и Руската църква.
С три отказали се църкви и със Сръбската, която призовава отлагане на събора, Руската православна църква се присъединява към апела за отлагане и заявява, че няма да участва, ако той все пак се проведе, а митрополит Иларион не вижда друга по-правилна позиция, освен да се изчака и да се изслушат всичките 14 православни църкви, за да се излезе с единно становище и съгласие.