Външният министър на Германия Томас де Мезиер, заяви че 100 000 имигранти ще напуснат страната тази година доброволно или ще бъдат депортирани. Според него броят на хората, които ще се върнат по родните си места е с тенденция към увеличаване.
Докладът на вътрешното министерство показва, че общо 219 000, които са с отхвърлени молби за убежище в Германия, все още се намират на територията на Германия. Текстът е критично настроен към управляващите в страната, които са неспособни да накарат нелегално пребиваващите лица да напуснат държавата. В доклада се говори за „липса на политическа воля“ и за отказ за сътрудничество от страна на имигрантите. Процесът по екстрадицията на чужденците, които нямат разрешение за престой в Германия се проточва толкова дълго време, че те имат възможност да се покрият и по този начин да избегнат депортацията си.
80% от пристигащите в страната са с фалшифицирани документи или без такива. Екстрадицията на такива лица е невъзможна поради две причини – неизяснен произход; държавите, от които са не искат да ги приемат обратно без документи за самоличност.
Гражданите на Алжир, Мароко и Тунис няма да имат право на убежище в Германия, тъй като миналия месец Бундестага обяви тези страни за безопасни. „Понякога, за да помогнеш, трябва да кажеш „не““, каза вътрешния министър. Той добави, че нивата на миграцията са се понижили само от внасянето на проектозакона, тъй като този акт е демотивирал хората да напуснат родните си места.
По-рано тази година Мароко гарантира, че ще приеме гражданите си, на които не е било разрешено да получат бежански статут. Правителството ще има срок от 45 дни, за да обработи всички постъпили искания за депортиране на марокански граждани от Германия. Според данни от Министерството на имиграцията и бежанците през 2015 година 10 000 мароканци са пристигнали в европейската държава, с искане за придобиване на бежански статут. От тях само 3,7% са получили убежище. С цел редуциране на мигрантския поток, миналата година Германия, предприе същите мерки към Албания, Косово и Македония и ги обяви за безопасни.
В Австрия също обявиха Мароко, Алжир и Тунис за безопасни през февруари тази година, с цел ограничаването на имигрантите до 1,5% от населението на страната, което представлява 127 000 души. Тази мярка е приета за следващите 4 години.