Валутни курсове за 24.04.2024
Щатски долар (1 USD) 1.73451 лв
Евро (1 EUR) 1.95583 лв
Британски Паунд (1 GBP) 2.18358 лв
Швейцарски франк (1 CHF) 1.84078 лв
Начало / България / Икономика / 100 млн. лв. от измами с ДДС при горивата само за половин година

100 млн. лв. от измами с ДДС при горивата само за половин година

Схемата с източване на ДДС при горивата става популярна през последните месеци, показват данните на Националната агенция по приходите.

За 2013 г. щетите за бюджета от укрит ДДС при продажбата на горива са 55 млн. лв. На следващата година стават 99 млн. лв., а през 2015-а – 109 млн. Само за първата половина на тази година измамите с ДДС, свързани с горива, надхвърлят 100 млн. лв., а се очаква до края на годината да станат 220 млн.

Работят четири схеми за измама.

Първата е „липсващи търговци”. Чрез нея фирми извършват фиктивна дейност и трупат също фиктивни обороти до момент на доставка на голямо количество гориво, което купуват и препродават. След това не могат да бъдат открити, защото или закриват фирмата, или я препродават по известната схема на беден или на ром.

Втората схема е „фиктивни доставчици”. Фирма купува течни горива и завежда сделката с фалшиви разходо-оправдателни документи от фиктивни доставчици, които не извършват фактурираните и декларирани доставки и не се намират на посочения в документите адрес. Тези покупки се регистрират в счетоводните документи, а целта е да приспаднат данъчен кредит чрез отчитане на разходи в по-голям размер.

Третата схема е „доставки пинг-понг”. Откриват се множество фирми, зад които стоят едни и същи или свързани лица. Извършва се поредица от документални доставки на горива с цел да се приспада данъчен кредит. След двегодишен период веригата се подновява с нови компании, а фирми-бушони се закриват.

И четвъртата схема – „пряко укриване на данък”. Фактурират се по-малки количества от реално придобитите, за да се намали акцизът и ДДС.

НефтохимИзмамите с данъка при горивата накараха финансовия министър Владислав Горанов да предложи промени в закона, които обяха приети от Министерския съвет и ще бъдат внесени за гласуване в Народното събрание. Търговците на течни горива задължително да предоставят пред НАП обезпечение в пари, държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок 1 година. Това ще правят компании с доставки над 25 000 лева. След като промените бъдат гласувани, ще се предостави едномесечен срок за внасяне на обезпечения, а ако фирмата „забрави” да го направи, ще бъде дерегистрирана по ДДС и ще дължи глоба в размера на обезпечението. Ако забави със 7 дни предоставянето на обезпечението, санкцията е 25% от него, но не по-малко от 10000 лева. Новият режим ще се прилага за вложителите в данъчните складове и посредниците в търговията с горива, защото над 66% от вложителите в данъчните складове през 2015 г. са определяни като рискови.

Новият вид измами започва в началото на годината, когато е пресечен каналът за контрабанден внос на горива с танкери през пристанища със статут на митнически складове. В тях няма измервателни уреди, защото това са по-малки портове по Дунав и Черно море.

Финансовото разузнаване разполага с данни за 140 контрабандни танкера, засечени през миналата година, а сумата от несъбрани акцизи и ДДС от тях е 1,2 млрд. лв.

Контарбандните горива се продават на дребно по малки ведомствени бензиностанции, а доставките идват от Турция и минават през Гърция, където се оформят документите. Службите имат подозрения, че част от горивата идват от „Ислямска държава”, която има контрол над нефтени находища в Сирия и Ирак и разполага с няколко рафинерии.

Наскоро НАП, митниците и полицията влязоха за мащабна проверка по обектите на бизнесмена Веселин Марешки, като нито една от институциите не коментира официалната причина. Марешки пък, видимо в добро настроение, каза, че няма от какво да се притеснява, подкрепя проверките, за да се види, че бизнесът му е на светло, но изрази надежда, че също така ще бъдат проверени и други играчи от бранша.

Неофициалната причина за проверката е, че в Икономическа полиция и данъчните постъпили сигнали за данъчни нарушения на част от доставчиците на Марешки. Две фирми попадали в списъка на НАП с рискови компании за измами с ДДС.

Веселин МарешкиПреди да достигнат до бензиностанциите от веригата на Марешки, горивата преминават през няколко компании, като първо тръгват от производителя „Лукойл Нефтохим Бургас”. Оттам цистерните с гориво отиват в данъчен склад в Благоевград, откъдето пък ги купува „Литекс” АД и отиват в данъчен склад в Разлог. Оттам ги взема „Супериор Ауто съплайс” и ги придвижва до Варна, откъдето тръгват по веригата бензиностанции на бизнесмена. Тази дълга обиколка из страната, вместо директна доставка от Бургас във Варна, усъмнила НАП и митниците и започнали проверката. Придвижването на горива с отложено плащане на акциз, каквито са горивата на Марешки, означава, че те трябва да се разтоварват в Разлог, но това не се случва в схемата. Бензинът и дизелът отиват в база във Велинград, а само документално се оформят в Разлог.

Във Велинград обаче няма измервателни уреди и затова не е ясно какво се случва там

Данъчният склад в Разлог е запечатан след проверка на НАП, ДАНС, митниците и агенцията по метрология, която проверява качествата на горивата. Наскоро в една от бензиностанциите на Марешки е открит дизел със съдържание на сяра близо 70% над нормите. От НАП казват, че проверката продължава, но бързо ще приключи, защото трябва да се пресекат каналите за точене на ДДС и има опасност кандидатпрезидентска кампания да се окаже финансирана по някой от тези канали.

Виж също

Източник: Wikimedia/Иван Иванов

Пострадала при жестока катастрофа в Търновско е с опасност за живота

30-годишна жена от с. Батак е претърпяла катастрофа, при която е получила множество сериозни травми, …